Martin Koláček

Spisovatel a gamedesigner

Martin Kolacek

Martin Kolacek na Google+
Martin Kolacek na Facebooku

Martin Koláček se narodil 11. 11. 1981 v 8:35 Greenwichského času v Brně.
Psaní beletrie se věnoval již od raného dětství a již tehdy vykazovala jeho tvorba jisté patologické rysy. Když dostal ve škole za úkol napsat báseň na téma „sluníčko“, vytvořil krásné, lyrické pojednání o poutnících cestujících přes poušť, končící slovy "člověk se bojí, smrt už se zbrojí, oči se klíží a konec se blíží."
Prvního literárního úspěchu dosáhl v devíti letech se svým esejem „Domov je jako kulomet“, s nímž vyhrál celobrněnskou literární soutěž na téma „Domov, rodina“. Soutěž pořádala Asociace psychosociálních studií, která pak mladému autorovi doporučila ústavní péči.

Martin Kolacek

V roce 1992 se přestěhoval do Prahy. Zde vystudoval bakaláře na Fakultě Humanitních studií UK, kde se věnoval hlavně Historii, historické antropologii, psychologii a sociální/kulturní antropologii, tedy obory, z nichž není žádné uplatnění, ovšem, jak řekl na promoci tehdejší děkan, pan profesor Sokol: "Slovo 'humanitní' je od slovo 'homo', tedy člověk. A pro člověka se přece vždy nějaké uplatnění najde."

A uplatnění opravdu našel. Jako designer her pro mobilní telefony.

V roce 2013 založil vydavatelství e-knih s názvem "E-knihy jedou", díky němuž se stal mnohem známějším, než se mu kdy podařilo díky svým knihám. Přesto odmítá přijmout roli zkrachovalého spisovatele bez čtenářstva a zkouší to dál a dál, s novými a novými bláboly.

Píše především humoristickou literaturu, experimentální beletrii a sociální sci-fi.

Z jeho neskrývané levicové, zelené a lidskoprávní orientace, díky níž je ve svém pracovním prostředí naprostým exotem, vychází odhodlání poskytnout aspoň některá svá díla na internetu zadarmo či za symbolickou cenu. Zvláště ta, která by stejně nikdo nekoupil.

První kniha se jmenovala „Sedm sebevražd“ a vyšla v roce 2000 v nakladatelství Protis. Jedná se o literární experiment, celý text je psán tzv. „kolektivní ich-formou“. Jakožto správná prvotina je temná a depresivní.

Kniha „Udržovatel“ ukazuje, jak výrazně se posunul autorův styl od dopsání „Sedmi sebevražd“. „Udržovatel“ je napsán tak, aby se dal aspoň jakž takž číst, a je asi o 90% méně depresivní. Pojednává o bytosti, která má za úkol napravovat trhliny v řádu vesmíru.

„Grunt RX-10“ je pokusem o komedii, který si autor původně psal sám pro sebe, přesvědčen, že je to taková hovadina, že by to stejně nikdo nečetl. Pojednává o stroji, který by mohl žít šťastným životem, kdyby ovšem neměl tu smůlu, že dostal duši, deprese a sexuální pud. Dodnes je Grunt autorovým nejúspěšnějším dílem, byl přeložen do Angličtiny a Španělštiny a zaznamenal desetitisíce stažení. Nejspíš proto, že je zadarmo.

„Já, Slastbot“ je postapokalyptické sci-fi z doby, kdy na Zemi žijí androidi stvoření pro slast. Ano, očekáváte správně, je tam spousta sexu, trosek měst a přestřelek vesmírných stíhaček. Prostě ráj pro každého sci-fi nerda.

„Hliněná božstva“ jsou... těžko zařaditelná. Snad vám napoví anotace: Milióny let už žijí Hlinění v područí Kamenů a jejich strašlivého božstva, Kamenné královny. Ulicemi Kamenného města se plíží nejmenší z nejmenších, Hliněný zlodějíček Lot, který vůbec netuší, že se brzy stane ústřední postavou války svého lidu za svobodu. Oči dávno zapomenutých Hliněných božstev jej už bedlivě sledují.

„Příběh lidské vlhkosti“ je humorný lechtivý příběh, který napsal společně s kolegou Martinem Strnadem. Odehrává se v dávných dobách, kdy lidstvo, ještě značně chlupaté, procházelo vodní fází svého vývoje.
Jistě, žádná taková fáze nikdy neproběhla, ale vysvětlujte to té skupince zoufalých plavodruhů, kteří se po létech strávených ve vodě vydali najít prasouš, pradávné místo opředené legendami, kde chlupy nikdy nezvlhnou.

„BAGR: Příběh mutanta“ se odehrává v post-apokalyptickém světě plném mutantů, obřích masožravých rostlin, burzovních makléřů a další lidožravé havěti.
Hlavním hrdinou je mladý mutant s poruchou nepříjmu potravy, jehož právě čeká první den ve škole. Stojí před ním úkol doslova nadlidský:
Nikoho nesežrat.

Dále se Martin Koláček věnuje také tvorbě gamebooků, povídek a deskových her. Je také členem Strany zelených a lidskoprávním aktivistou.