Moje pořadí kandidátek/kandidátů v prezidentské volbě 2013.

Rozhodl jsem se sepsat argumenty, proč volím či nevolím jednotlivé osobnosti, které kandidují v roce 2013 na prezidentský post.

Upozorňuji, že je to pouze můj, zcela subjektivní názor. Pokud se i po Nečasově a Kalouskově vládním fiasku (nejvyšší schodek rozpočtu v dějinách ČR, církevní restituce, zvyšování DPH apod.) považujete za voliče/čky ODS či TOP09, pak snad ve čtení mého příspěvku ani nepokračujte.

A už vůbec ne, pokud volíte komunisty.


Kategorie: „volím a podporuji“


1. Táňa FischerováPaní Táňa je vysoce sociálně cítící osoba. Osobnost s vizí a ideály, které nikdy neopustila. Není ovšem naivní, jak někdo tvrdí. Strávila jedno volební období v parlamentu a moc dobře ví, jak to tam chodí.

Jako jediná kritizuje současný ekonomický systém a navrhuje jeho obměny. Ano, její návrhy jsou levicové, především ale kladou důraz na lidská práva.

S komunisty nikdy nespolupracovala, před rokem 1989 byla disidentkou a byla kvůli tomu perzekuována. Zůstala vždy čistá a věrná svým ideálům.

Je také pragmatická, když říká, že automaticky bude vetovat jakékoliv zákony s přílepky. Stejně tak populisticky netvrdí, že by nejmenovala vládu opřenou o hlasy komunistů, protože to je prostě blbost. Když dá 20% lidí svůj hlas komunistům, nedá se nic dělat. Říká se tomu demokracie.


2. Jiří DiensbierPovažuji jej za velmi kvalitního levicového kandidáta. Oceňuji, že po komunálních volbách v Praze se raději vzdal postu primátora, než by se podílel na korupčnické vládě s ODS.

Před rokem 1989 byl disidentem a podílel se na organizaci demonstrací proti režimu.

Jeho názory jsou moderní a sociální, jen mě překvapilo, že dle „Volební kalkulačky“ se vyjádřil proti pozvání Dalajlamy do Čech.

Oceňuji, že je pro podporu adopce dětí homosexuálními páry. Je to odvážné a já s tím naprosto souhlasím. Přijde mi nepochopitelné, že v demokratické společnosti mohou být zákony omezující lidská práva, jako je právě ten, který tyto adopce zakazuje.

Zklamalo mě, že šel žádat o podporu KSČM. Vnímám to jako ústupek v ideálech.


3. Vladimír FranzPřiznám se, že mým hlavním důvodem pro Franze je jeho modrá barva. Přijde mi super představa, že bude jezdit po zahraničních návštěvách a všude na něj budou zírat, jako na zjevení.

Jeho morální integrita mi přijde taky v pořádku. Co se týče minulosti spojené s hnutím skinhead, jeho vysvětlení mi přišlo víc než dostatečné.

Oceňuji, že se vyjádřil pro podporu adopce dětí homosexuálními páry.

Bohužel mě dost odradil svojí neznalostí některých základních politických témat. Sice to v Hyde Parku nebylo tak strašné, jak situaci později nafouknul Doležal v Reflexu, ale trapas to byl. Když se řekne „progresivní zdanění“, prezidentský kandidát by měl přesně vědět, o co se jedná. Jeho podpora rovné daně mi tak přijde víceméně jako výraz neznalosti, než přesvědčení. Když jinde říkal, že je „sociální“, těžko pak může být pro rovnou daň a školné.Kategorie: „nevolitelné“


4. SchwarzenbergOsobně moc nechápu volání po „panu knížeti“. Ano, jako osobnost vypadá čistě a oceňuji jeho předrevoluční práci zahraničního disidenta. Ale je to člověk, díky němuž se dostala do vlády topka a s ní hnusák Kalousek, „nejlepší ministr financí“. Vzhledem k tomu, že toto ocenění dostal od bankéřů, je to pro mě spíš negativum. Asi jako dostat cenu za režii od Uwe Bola.

Chcete-li ho volit, podívejte se nejdřív na volební kalkulačku, zda vám jeho názory vyhovují. Já s ním měl skóre -11%. Prakticky všechno, co říká, mi přijde jako zvěrstvo.

Přijde mi trapné, když se ohání plakátem, na němž je Havel s trikem „Volím Karla“. Havel byl dlouhodobě voličem Strany Zelených a to triko si na sebe oblékl v době, kdy za ně Schwarzenberg kandidoval. Myslím, že kdyby viděl, kam se pan kníže od té doby posunul, rychle by jej roztrhal. Havel kladl důraz především na lidská práva, pan kníže by upřednostnil čínského prezidenta před Dalajlamou.


5. Zuzana RoithováUmístil jsem ji poměrně vysoko jen proto, že věřím v její morální bezúhonnost. Pro mě je ale nevolitelná, protože je kandidátkou KDU-ČSL, s čímž souvisejí některé její, katolickou demagogií ovlivněné, názory. Například snaha zakázat potraty nebo vystupování proti právům homosexuálů.


6. Přemysl SobotkaCo se týče jeho studia Marxismu a Leninismu před revolucí, uznávám, že to velmi kvalitně vysvětlil, díky čemuž u mě vyskákal z kategorie „zvracím“ pouze do kategorie „nevolitelné“.

Nevolitelný pro mě zůstává především proto, že je kandidátem ODS, tedy strany, která má na svědomí naprostý rozklad sociálního státu a jeho rozkradení. Být v ODS je pro mě dnes jen o něco málo lepší vizitka, než být v KSČM.

A navíc, jako jediný kandidát podpořil „protipirátskou“ dohodu ACTA, která měla významně omezit svobodu internetu.


Kategorie „Zvracím“:


7. ZemanZeman je hnusák, který získává popularitu nechutným a vulgárním napadáním ostatních. Vtipné to možná je, ale je to přesně to, co charakterizovalo politickou kulturu v minulých dvou desetiletích, a děsí mě, že lidé zapomínají, jak šťastní jsme byli, když kdysi konečně oznámil odchod z politiky.

Jsou zde ony podezřelé vazby na Šloufa a Lukoil a skutečnost, že jako jediný nemá transparentní účet. Jeho minulost je plná skandálů a je pouze na nás, nakolik mu věříme, že v nich neměl prsty.

Kromě toho byl před revolucí v KSČ. Že ho z něho vyloučili? Fajn, ale byl tam.

A u KSČM si byl pro požehnání taky.

Je také třeba zmínit jeho antiekologické postoje, v nichž se výrazně přibližuje vrchnímu meteorologovi Klausovi.

Důvodem, proč se v mém žebříčku dostal před Fischera, je, že aspoň mluví o sociálních hodnotách a severské cestě. Ačkoliv mu nevěřím ani slovo.


8. FischerJe to jednoduché- jakmile někoho podporuje pan Soukup, šedá eminence české politiky, tak pro mě skončil. A nejen to, Fischera podporují i další podezřelé osoby českého byznysu.

Fischer byl před revolucí v KSČ a setrval v ní, zatímco lidové milice mlátily demonstrující na Národní třídě. Pak převlékl kabát, stal se z něj přesvědčený pravičák a uplatnil se v bankovnictví, tedy oblasti, která má na svědomí poslední ekonomickou krizi, z níž jsme se doposud nevzpamatovali.

Osobnostně je to slizoun, co se snaží za každou cenu neříct žádný názor, aby se náhodou někomu neznelíbil.A nyní poslední kategorie. Ta je ještě horší, než „bliju“. Zvolení této osoby je pro mě asi tak sympatická představa, jako fibroskopie a rektální sonda provedená najednou.

Kategorie „rektální sonda“:


9. BobošíkováBezskrupulózní oportunistka, která jde čistě po moci.

Před revolucí byla předsedkyní Svazu Socialistické Mládeže. Je zachycena na srdceryvném snímku, na němž předává růže Gustavu Husákovi, tehdejšímu prezidentu ČSSR a předsedovi ÚV KSČ.

Na výsluní se dostala díky tomu, že to tak pojebala v České televizi, že kvůli ní vstoupili zaměstnanci a zaměstnankyně do stávky. Nakonec byla odvolána.

Pak byla zvolena europoslankyní na kandidátce s Železným, který stál naši republiku miliardy kvůli prohrané arbitráži za krádež podílu zahraničního investora v televizi Nova.

Poté se účastnila prezidentské volby jako kandidátka KSČM. Ačkoliv její názory jsou ultrakonzervativní a zcela asociální.

Jako předsedkyně Suverenity hraje především na nacionalistickou stránku a o voličskou přízeň se přetahuje s Dělnickou stranou. Zvyšuje napětí mezi majoritou a etnickými menšinami tím, že nepravdivě tvrdí cosi o dvojím metru, tedy demagogii hlásanou už od 90. let neonacistickou scénou.

Tvrdí, že všichni lidé, kteří jsou na ulici, se tam dostali vlastní vinou, a je to tedy jejich problém.

Její postoj k EU je stejně odmítavý, jako Klausův, jako prezidentka by nás vedla do čím dál větší izolace. Když říká, jak je pro nás členství nevýhodné, jaksi zapomíná, že z EU stále dostáváme o 40 miliard víc, než do něj posíláme.

Comments

Post new comment

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.